Mladší dcera povyrostla a já začala konečně dohánět spánkový deficit. Najednou jsem byla schopná vstát i večer k seriálu a odpoledne jsem s dětmi sice usnula, ale stačilo mi deset minut nebo půl hodinky, na místo kómatu, do kterého jsem upadala dřív. Ukázalo se, že je to vhodný čas najít si nějaký malý koníček, který člověka dobije energií a který může člověk provozovat v pohodlí domova, stále plně připraven jít za vzbuzenými dětmi nebo vyndat nádobí z myčky. S dětmi se tvořit dá také, ale na tvoření s dětmi si nechávám určitou fázi malování, třeba chystání podkladu. Na detaily se přiznám, že mám ráda klid.

Tak jsem začala trochu cvičit, psát blog a malovat. Malování! Ani jsem si neuvědomila, jak mi chybělo. Došlo mi to teprve až se štětcem v ruce.

Moje začátky byly dost váhavé. Nejprve jsem si vzala do ruky křídové pastely. Nakreslila jsem s nimi dva obrázky, které se mi líbily a to mi dodalo chuť a odvahu do další tvorby. Pak jsem si vzala tempery a čtvrtky, všechno staré známé náčiní ze základních škol. Obrázky nebyly úplně špatné, ale něco tomu chybělo. Pak jsem si řekla, že chci zkusit něco nového a koupila jsem si tolik opěvované akrylové barvy. Maličkou, základní sadu. Ty mají k temperám velmi blízko, podobně se s nimi pracuje a já byla zkrátka a dobře zvědavá. Pak jsem dokončila akrylkami na čtvrtku malou lišku. Akrylovými barvami se malovalo dobře a rozhodla jsem se pro další experiment, tentokrát s podkladem.

 

 

 

Malování na plátno

Pokoušela jsem se malovat na plátno. To bylo období, kdy jsem jeden malý obrázek dělala i pár měsíců, protože toho času ještě nebylo tolik. Namalovala jsem plameňáka s před-bouřkovým nebem, další lišku, vlka, portrét kamaráda s přítelkyní, takové stylizované ptáčky a dva pražské výjevy. Jeden z obrázků s Prahou jsem v prosinci 2018 vystavila do nemocnice po boku dalších výtvarníků a byla jsem na něj pyšná. Chtěla jsem ale zkusit spíš zvířata. Lákalo mě malování živé přírody, kterou mám tak ráda. Tak jsem to zkusila. A pak se děly divy.

  

Malování zvířat a přírody

Začátkem roku 2019 se to nějak všechno sešlo. Čas, chuť a energie, inspirace, dobrý námět, vhodné výtvarné prostředky… Namalovala jsem první dva obrazy, které vykazují prvky stylu, který mám od té doby prakticky stále. Tehdy jsem si s velkou chutí vytvořila podklady pro dvě plátna. Když jsem je dokončila, napadlo mě, jestli jsem je nezkazila. Podklady byly živé, energické a barevné, možná i trochu chaotické. Na jeden jsem pak namalovala jednoho ze svých oblíbených ptáčků, třpytivého kolibříka a na druhý ledňáčka na tulipánu. Byl to zase experiment, jednak se stylem malování pozadí většími vrstvami barvy a jejich kombinací a za druhé šlo o experiment se třpytkami (u kolibříka). Výsledek se mi tak líbil, že jsem se rozhodla, že tohle je to, co chci dělat i nadále. Všechno do sebe zapadlo jako dílky puzzle a já věděla, že teď je třeba hlavně nepřestat malovat.

Začala jsem malovat různá zvířata, tukany, papuchalky, medúzy, všechno možné. Bavilo mě to a já věřím, že to je na obrázcích vidět.

  

Malování psích portrétů

Protože se můj styl malování líbil nejenom mě, ale i lidem okolo, začala jsem malovat i portréty mazlíčků. Na každém z těch obrázků byla spousta práce, protože jsem žádný nechtěla odevzdat až do chvíle, než s ním sama budu spokojená. Tak obrázek trval i měsíc. Malovala jsem vždycky když byl čas a moc mě to bavilo. Dělat něco, co vás baví, je skvělé. Dobíjí to energii, přináší to dobrý pocit a budí v člověku upřímnou radost. Někdy jsem si u toho pouštěla hudbu, někdy jsem u toho dokonce tancovala. Užívala jsem si to. A jen jsem v duchu doufala, že obrázky budou těšit lidi okolo mě stejně jako mě. Ukázalo se, že portréty mazlíčků přinášejí velikou radost, jsou milou výzdobou nebo výborným dárkem, vlastně prakticky k jakékoli příležitosti. Když jsem portréty pejsků odevzdávala novým majitelům, setkávala jsem se s nádhernými, upřímnými emocemi, které mi dodaly neuvěřitelnou chuť tvořit dál. Začala jsem slýchat, že bych se tím měla živit. To mě motivovalo.

  

Co dál

Chci dál malovat a přivádět na svět všechna ta krásná zvířata taková, jaká je vidím. Krásná, živá, barevná, úžasná.  Taková mohou zdobit zdi kdekoli, kde nějaká zeď stojí. Toužím dávat skrze obrazy světu lásku, pozitivní energii a radost. Podívejte se do galerie obrazů a vyberte si nějaký k sobě domů, do kanceláře nebo jako dárek. Nebo si nechte namalovat portrét, třeba pejska nebo kočičky! Co je k tomu potřeba zjistíte ZDE.