Co stačí k tvoření a jak chtěl malovat Picasso

První článek věnuji lásce k tvoření, jedné ze základních ingrediencí. Máte-li v sobě lásku k tvoření, ať už k jakémukoli, bude to znát. Na vás samotných, na procesu, na výsledném díle. Můžete malovat, lepit z papíru, můžete stříkat barvy na zdi (ideálně vlastní či k tomuto účelu určené) nebo si uplácat s dětmi z modelíny panáčka, ale ať už budete dělat cokoli, nejlepší hnací sílou je láska k této činnosti, vášeň, chuť tvořit a radost z toho, že pod vašima rukama vzniká něco nového. Jestli patříte k těm, které to baví, neohlížejte se na to, jestli to vypadá jako dílo někoho jiného (a nejlépe slavného, že jo). Jako každý člověk jste unikátní. Tahle věta zní trošku zvláště, ale poslouchejte dál. Na světě nejsou dva lidé úplně stejní. Každý má svůj vlastní pohled na umění a svůj způsob tvoření.

Umění se nemusí chápat, umění se má cítit! Jistě znáte Picassa. Povím Vám jednu vtipnou věc. Připadá vám, že i ve čtyřiceti malujete jako pětileté dítě nebo možná dokonce tříleté? Nezoufejte. O to, co umíte teď, usilovat Picasso většinu života. Jako malý uměl perfektně malovat, jeho obrazy byly zkrátka úžasné, neuvěřili byste mu jeho věk při pohledu na ně. Ale on tak nechtěl malovat celý život, toužil po získání schopnosti malovat jako malé dítě. Já mám doma děti a dovolím si tvrdit, že konečně chápu, co tím myslel. Děti malují přímo z nitra své  duše. Nejsou vázány tím, co je kdo učil a nejsou vázány žádnými domnělými pravidly. Jediné, co je omezuje, je paleta barev. A proto je plno obrázků hnědých a “špinavých”, protože se snaží do jednoho obrázku vtěsnat všechny ty krásné barvy, co na paletě vidí. Malovat jako dítě je úžasná věc, je to ten nejupřímnější počin a mám chuť říct, že i to největší výtvarné umění, protože je nejvíc upřímné, radostné a vášnivé.

Trvalo mi čtyři roky než jsem se naučil malovat jako Raphael, ale trvalo mi celý život, než jsem se naučil malovat jako dítě. Picasso

Takže ať máte pocit, že děláte věci jakkoli “neprofesionálně”, vzpomeňte si na Pabla Picassa, světově proslulého španělského malíře. On sám o profesionalitu tak moc nestál, stál o upřímné dětské umění. 

Základ všeho

K tvoření potřebujete hlavně chuť tvořit, čas, energii a lásku (ačkoli láska by mohla být vlastně chuť tvořit). A inspirace? Ta je všude kolem nás, stačí se jen dívat s otevřenýma očima!